Melek Aleyna Büyükçınar

Join the forum, it's quick and easy

Melek Aleyna Büyükçınar
Melek Aleyna Büyükçınar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Karadenizli Babanın Oğluna Gönderdiği Mektup

Karadenizli Babanın Oğluna Gönderdiği Mektup Empty Karadenizli Babanın Oğluna Gönderdiği Mektup

Mesaj  Cigdem Perş. Ağus. 19, 2010 8:29 pm

Karadenizli bir babanın Almanya'da çalışan
oğluna gönderdiği mektuptan:

Uy sevgili uşagum, Allah'in selami
tabiidur. Mektubumu çok yavaş yazayrum, Çünkim bilirumki,okuman zayuftur,çabuk
okuyamazsun...Benden sana sual edersen , Allahuma pin şükür iyiyum, yeni pir iş buldum. Emrimde 1500'e yakin adam var, hepside sessuz sedasuz, kendi hallerinde... Ne iş pulduğumu soraysan söyleyeceğum patlama,
mezarluk pekçisi oldum...Geçtiğimiz hafta puraya iki tefa yağmur yağdu... Piri pazartesinden perşembeye öbüride persembeden pazara...Bacin Emine bir uşak doğuracak, daha
erkek midir kiz midir pelli değil, haçan o
yüzden sağa dayi mi oldin, teyzemi oldin
söyleyemeyrum Pahriyede askerlik yapan 10 usağuda Kaybettuk.Pindikleri denizaltu pozulmuş, motoru turmuş, inmiş aşağu, denizaltuyu itekleyup, motorunu çalistirmak istemuşlar...Temel emicende tükkan açtu, o da 30 a alduğuni 25 e verir, sürümden kazaniyormuş öyle dedu... Bizim köye findukçularun Temel'i muhtar seçtuk, akullu uşakta...Geçen gün hepimizu zelzeleye karsi aşi etturdu. Temel hem akillidur, hemde
dürüsttür... Geçenlerde bir taksinin
şoförü köye varmiş, muhtari ariyor, meger
yolda bir tavuk ezmiş sahibini soraymuş.
Muhtar Temel tavuğa pakmis, ha bu pizden
değuldur pizum köyde yassu tavuk yoktir demiş...Senin küçügün Ergin çok akullu uşak çikti.Geçen gün tepeye varmiş, elinde bir ip
sallayip duriy. Anan uy uşağum ne edeysun
orada demiş. O da heva durumuna bakayrum
demiş. Çektum oni akşam karşuma,anlat
bakayum şu hava turumu işinu dedum.
Anlattu, meğer ip sallaninca havanin
rüzgarli olduguni; ip islanunca da yağmur
yağduğuni anlaymiş. Çok akillu uşak
vesselam. Sen o yaşta böyle akillu
değildun Senin gönderdiğun resmi alduk, pir yaninda bir Alman herif pir yaninda pir Alman
karisi var, ortada da sen. Iyiki resmin
arkasina ortadaki penum diye yazmişsun
yoksam tanimayacaktuk.Yaa iste böyle uşağum. Memleçetten sağa pol pol havadis.. Yeni havadis olursa yine yazarum. Baki hüdaya emanet ol. Baban

NOT: Mektupa para koyacaktim, ama geç
akluma geldi, zarfi kapatmisum

Cigdem
Cigdem
Admin
Admin